Това са двете основни препоръки на Световната банка към академичното ни образование. В момента вузовете са 51. Според наши експерти те трябва да са не повече от 10-12.
Докладът на специалистите от финансовата институция бе представен вчера пред министъра на образованието проф. Сергей Игнатов и ректори. “Системата се нуждае от реформиране, но подчертавам, че това, което се дискутира сега, не е опит за налагане на модел, а само възможност за промяна”, подчерта просветният шеф. И дипломатично поясни защо още го няма обещания нов закон за вузовете: “Готов съм още сега да го покажа, но няма критична маса от хора, които не са убедени в промяната и няма да се получи.
”Според анализа на банката висшето образование у нас страда от липсата на достатъчно голяма ефективност, не е ясно дали произведените кадри отговарят на изискванията на пазара на труда. Има очевиден дисонанс между учебни програми и нуждите на бизнеса, пише в доклада (какво казва по темата президентът виж стр. 3). Има и “слабо съответствие между това, което знаят младежите, и уменията им за работа при завършването.”
Какво препоръчва банката?
- Бюджетното финансиране на висшето образование да стане 1% от брутния вътрешен продукт.
- Промяна на модела на субсидиране
- държавата да не дава пари за всеки влязъл студент, а за всеки завършил (както е в Холандия).
- Гъвкав механизъм за определяне на семестриалните такси
- студентите да плащат диференцирано между 30 и 80% от разходите за обучение.
- Стипендиите да не се дават по социален показател, а само на студенти отличници.
- Намаляване броя на специализираните университети у нас. В Унгария например от 100 специализирани вуза за 7 г. са направили общо 30 многопрофилни въпреки съпротивата на академичната общност.
- Промяна на модела на управление на висшите училища (виж по-долу).Според банката липсва ясна стратегия за развитието на университетите у нас.
АНЕТА ПЕТКОВА
Висшите училища - на всеки километър
В България, докато не стане ясно какво иска държавата от университетското образование, нищо няма да се промени.Дотогава управляващите ще твърдят, че парите на данъкоплатците изтичат ей така.А ректорите твърдо ще бранят позициите си, че само академичната общност има право да чертае светлите хоризонти пред младите.Каквито и доклади да пише Световната банка, каквито и програми на Евросъюза да идват, броят на университетите няма да мръдне надолу.
Защото висшите училища у нас се откриват не според стратегия за развитие на България, а според местния интерес - да се запази жив даден град или регион. А властта не е готова да промени това. Защото затварянето на един вуз означава обезлюдяване на населено място.
Друг е въпросът дали това е правилно.Иначе спор няма - не е нормално на всеки 150 км у нас да има университет. Не защото са лоши или добри, а защото няма нито достатъчно студенти, нито достатъчно преподаватели.
АНЕТА ПЕТКОВА